Πρόγραμμα Καλλιτεχνικών Εκδηλώσεων Ερασιτεχνικών Τμημάτων του Κέντρου Τέχνης και Πολιτισμού Δήμου Αμαρουσίου και των παραρτημάτων του

Print Friendly, PDF & Email

Τις δημιουργίες και τις δεξιότητες τους θα παρουσιάσουν από τις 18 Μαΐου 2016 έως την 1η Ιουλίου 2016 οι σπουδαστές των ερασιτεχνικών τμημάτων του Κέντρου Τέχνης και Πολιτισμού Δήμου Αμαρουσίου, μετά την ολοκλήρωση με επιτυχία ενός ακόμη κύκλου σπουδών κατά την καλλιτεχνική περίοδο 2015 -2016.

Το πρόγραμμα των καλλιτεχνικών εκδηλώσεων των ερασιτεχνικών τμημάτων του Κέντρου Τέχνης και Πολιτισμού και των παραρτημάτων του της Νεανικής Εστίας Ι.Ν. Αγ. Αθανασίου Πολυδρόσου  και του Μουσικού Εργαστηρίου Αγίας Φιλοθέης περιλαμβάνει εκθέσεις ζωγραφικής και χειροτεχνίας, θεατρικά δρώμενα χορευτικές επιδείξεις, μουσικοχορευτικές παραστάσεις, γυμναστικές επιδείξεις, μουσικές συναυλίες, παρουσιάσεις σκηνοθεσίας, υποκριτικής, και επεξεργασίας βίντεο.

Με την ευκαιρία της έναρξης των εκδηλώσεων, ο Δήμαρχος Αμαρουσίου κ. Γιώργος Πατούλης σημειώνει:
«Μαθητές όλων των ηλικιακών ομάδων παρακολούθησαν τα τμήματα χορού, θεάτρου, εικαστικών και πολλών άλλων καλλιτεχνικών προγραμμάτων, που κόντρα στις αντίξοες συνθήκες που διανύουμε λειτούργησαν και φέτος στο Δήμο μας, και ανυπομονούν να μας εκθέσουν το δημιουργικό αποτέλεσμα μιας ολόκληρης χρονιάς καλλιτεχνικής προσπάθειας των ιδίων και των δασκάλων τους.

 Χειροκροτούμε τις προσπάθειες όλων τους και με χαρά θα παρακολουθήσουμε τους καρπούς των προσπαθειών τους που μας κάνουν περήφανους και προσφέρουν στη διαμόρφωση του πολιτιστικού περιβάλλοντος στην πόλη μας, σε μία περίοδο κατά την οποία ο πολιτισμός αποτελεί σημαντικό στήριγμα για την τοπική κοινωνία.»

Αναλυτικά το πρόγραμμα των καλλιτεχνικών εκδηλώσεων έχει ως εξής:

 

ΜΑΪΟΣ 2016

Τετάρτη 18 – Παρασκευή 20 Μαΐου

ΕΚΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ

Εγκαίνια: Τετάρτη 18 Μαΐου & ώρα 20:30

Χώρος: Αίθουσα Εκδηλώσεων Δημαρχείου Αμαρουσίου (Βασ. Σοφίας 9 & Δημ. Μόσχα)

Ώρες λειτουργίας: 10:00-13:00 & 17:00-20:00

Διδάσκει: Μαριλένα Παυλοπούλου
 

Παρασκευή 20 Μαΐου

ΒΡΑΔΙΑ ΣΚΑΚΙΟΥ

Χώρος: Κέντρο Τέχνης & Πολιτισμού (Βασ. Σοφίας 85)

Ώρα έναρξης: 19:30

Διδάσκει: Αλέξανδρος Γρηγοριάδης

 

Δευτέρα 23 – Παρασκευή 27 Μαΐου

ΕΚΘΕΣΗ  ΤΜΗΜΑΤΩΝ  ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ,

ΚΟΣΜΗΜΑΤΟΣ & ΚΟΜΠΟΔΕΤΙΚΗΣ

 Εγκαίνια: Δευτέρα 23 Μαΐου  & ώρα 20:30

Χώρος: Αίθουσα Εκδηλώσεων Δημαρχείου Αμαρουσίου (Βασ. Σοφίας 9 & Δημ. Μόσχα)

Ώρες λειτουργίας: 10:00-13:00 & 17:00-20:00

Διδάσκουν: Σοφία Χατζηγρηγοράκη, Μάρθα Λάζαρη

 

Τετάρτη 25 Μαΐου

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ : Παρακολούθηση και ελεύθερη συμμετοχή μαθήματος  ΠΙΛΑΤΕΣ

Χώρος: Κέντρο Τέχνης & Πολιτισμού (Βασ. Σοφίας 85)

Ώρα έναρξης: 12:00 – ώρα λήξης: 13:00

Διδάσκει: Σοφία Τσιούκα

 

Δευτέρα 30 Μαΐου – Παρασκευή 3 Ιουνίου

ΕΚΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑΣ – ΨΗΦΙΔΩΤΟΥ

Εγκαίνια: Δευτέρα 30 Μαΐου & ώρα 20:30

Χώρος: Αίθουσα Εκδηλώσεων Δημαρχείου Αμαρουσίου (Βασ. Σοφίας 9 & Δημ. Μόσχα)

Ώρες λειτουργίας: 10:00-13:00 & 17:00-20:00

Διδάσκουν: Αθανάσιος Γεωργαντάς,  Ανδρέας Κοκκαλιάρης,

Διονύσης Πολιτόπουλος

 

ΙΟΥΝΙΟΣ  2016

Κυριακή 5 Ιουνίου

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΠΙΑΝΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

 « Μικροί πιανίστες… σε δράση»

Χώρος: Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου Δημαρχείου Αμαρουσίου

 (Βασ. Σοφίας 9 & Δημ. Μόσχα)

 Ώρα έναρξης: 11:30

Μουσική επιμέλεια- οργάνωση παρουσίασης: Φωτεινή Κοσκόρου

Οργάνωση: Ελένη Χοζού

 

Κυριακή 5 Ιουνίου

ΔΡΩΜΕΝΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Χώρος: Κλειστό Θέατρο Αμαλιείου (Λεωφ. Κηφισίας 219)

Ώρα έναρξης παρουσίασης τμημάτων παιδιών ηλικίας 4-6 ετών:19:00

«Ο πλανήτης είμαστε εμείς! »

Τα παιδιά μέσω του αυτοσχεδιασμού παρουσιάζουν τη δική τους ιστορία για τη δημιουργία του κόσμου με κίνηση, μουσική,  χορό και λόγο.

Διδάσκει: Βασιλική Ξυνοπούλου

Ώρα έναρξης παρουσίασης τμημάτων παιδιών ηλικίας 6-16 ετών:19:30

«Το δέντρο των ονείρων »

Στην χώρα της απραξίας, οι άνθρωποι απαιτούν από τον ουρανό να πραγματοποιήσει τα όνειρα και τις προσδοκίες τους. Ουράνια παρέμβαση όμως, δεν υπάρχει και η απραξία μεγαλώνει όλο και περισσότερο μέχρι που  η χώρα παραλύει εντελώς.
Τότε ο τεράστιος βράχος στη μέση της χώρας αγανακτεί από την νοοτροπία των κατοίκων και εφευρίσκει ένα τέχνασμα για να τους ενεργοποιήσει και να τους παρακινήσει στην δράση.

Διδάσκει: Αφροδίτη Κορέτση

 

Δευτέρα 6 – Παρασκευή 10 Ιουνίου

Α΄ ΕΚΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Εγκαίνια: Δευτέρα 6 Ιουνίου  & ώρα 20:30

Χώρος: Αίθουσα Εκδηλώσεων Δημαρχείου Αμαρουσίου (Βασ. Σοφίας 9 & Δημ. Μόσχα)

Ώρες λειτουργίας: 10:00-13:00 & 17:00-20:00

Διδάσκουν: Ελεάννα Μαρτίνου, Μαριλένα Παυλοπούλου

 

Τετάρτη 8 Ιουνίου

ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΙΚΤΗΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΑΓ.ΦΙΛΟΘΕΗΣ

(Παραρτήματος Κέντρου Τέχνης & Πολιτισμού)

«Αφιέρωμα στον  Σταύρο Ξαρχάκο»

Χώρος: Θέατρο Αγ. Φιλοθέης (Πάρκο Ελευθερίας – Οδός Νεαπόλεως)

Ώρα έναρξης: 21:00

Διεύθυνση Χορωδίας: Αιμίλιος Γιαννακόπουλος

 

Σάββατο 11 Ιουνίου

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ Α΄ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΑΤΡIKΗΣ ΟΜΑΔΑΣ  ΕΝΗΛΙΚΩΝ

«ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ  ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ»

Το  Α΄ τμήμα της θεατρικής μας ομάδας  με σπουδαστές που για πρώτη φορά  προσεγγίζουν το θέατρο  παρουσιάζει  την παράσταση  «Ανθρώπινες Αδυναμίες» : μία συρραφή  σκηνών  του ελληνικού  και  ξένου  ρεπερτορίου συνδυάζοντας  την  κωμωδία, τη  σάτιρα  με  το στοχασμό  και  το  δράμα.

Χώρος : Κλειστό Θέατρο Αμαλιείου (Λεωφ. Κηφισίας 219)

Ώρα έναρξης: 21:00

Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Αντώνης  Περπινιάς  και  Μαρίνα  Μπακοπούλου

 

Δευτέρα 13 – Παρασκευή 17 Ιουνίου

Β΄ ΕΚΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Εγκαίνια: Δευτέρα 13 Ιουνίου  & ώρα 20:30

Χώρος: Αίθουσα Εκδηλώσεων Δημαρχείου Αμαρουσίου (Βασ. Σοφίας 9 & Δημ. Μόσχα)

Ώρες λειτουργίας: 10:00-13:00 & 17:00-20:00

Διδάσκουν: Μπέττυ Καρούση, Γιώργος Σεκόφσκυ

 

Τετάρτη 15 Ιουνίου

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΧΟΡΩΝ, ΛΑΤΙΝ, ΣΑΛΣΑ, ΦΛΑΜΕΝΚΟ, ΟΡΙΕΝΤΑΛ, ΧΙΠ-ΧΟΠ, ZUMBA, ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ & ΚΡΗΤΙΚΩΝ ΧΟΡΩΝ

Χώρος : Θέατρο Αμαλιείου (Λεωφ. Κηφισίας 219)

Ώρα έναρξης: 21:00

Διδάσκουν: Μαρία Θεοδωράτου, Νικόλ Καμζέλα, Τάσος Κατσάρας, Έφη Κεραμάρη, Μαντώ Κυρίτση, Σοφία Κωστοπούλου, Καλυψώ Μάνη, Ιωάννα Ντάρλα, Σίλια Παναγιωτοπούλου, Γιώργος Φραγκάκης

 

Παρασκευή 17 Ιουνίου

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΡΥΘΜΙΚΗΣ & ΜΠΑΛΕΤΟΥ

Χώρος : Θέατρο Αμαλιείου (Λεωφ. Κηφισίας 219)

Ώρα έναρξης: 20:30

Διδάσκει: Ζέφη Μπαρτζώκα

 

Σάββατο 18 Ιουνίου

 ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΥΝΟΛΩΝ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΡΝΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

Χώρος: Θέατρο Αμαλιείου (Λεωφ. Κηφισίας 219)

Ώρα έναρξης: 20:30

Υπεύθυνοι τμήματος: Ελένη Καπνόριζα, Γιάννης Μυγδάνης

Γενική επιμέλεια συναυλίας- Διεύθυνση: Φωτεινή Κοσκόρου

Οργάνωση: Ελένη Χοζού

 

Τρίτη 21 Ιουνίου

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ

ΓΙΟΓΚΑ & POWER YOGA

Χώρος: Κέντρο Τέχνης & Πολιτισμού (Βασ. Σοφίας 85)

Ώρα έναρξης: 19:30

Διδάσκει: Κατερίνα Κατσογρεσάκη

Σάββατο 25 Ιουνίου

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΔΗΜΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

« Η ΦΑΡΜΑ  ΤΩΝ  ΖΩΩΝ»

Η πολυδιαβασμένη και αξεπέραστη πολιτική αλληγορία του ΤΖΩΡΤΖ ΟΡΓΟΥΕΛ Η απληστία, η κατάχρηση  εξουσίας, η αφέλεια, η έλλειψη βούλησης των πολλών.

Χώρος : Θέατρο Αμαλιείου (Λεωφ. Κηφισίας 219)

Ώρα έναρξης: 21:00

Μετάφραση: Ερρίκος Μπελιές

Σκηνοθεσία: Αντώνης Περπινιάς

Μουσική: Γιάννης Σφυρής

 Βοηθ. Σκηνοθέτη: Μαρίνα  Μπακοπούλου

 Σκηνικά- Κοστούμια: Στεφανία Βάρδα- Εμμανουέλα Συνεσίου

 

Κυριακή 26 Ιουνίου

ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

«Αφιέρωμα στον Νίκο Γούναρη»

Χώρος: Θέατρο Αμαλιείου (Λεωφ. Κηφισίας 219)

Ώρα έναρξης: 20:30

Συμμετέχουν:

– Μικτή Χορωδία Ενηλίκων Μουσικού Εργαστηρίου Αγ.Φιλοθέης υπό την διεύθυνση του Μαέστρου Αιμίλιου Γιαννακόπουλου

– Χορωδία Δημοτικού Ωδείου Αμαρουσίου υπό την διεύθυνση της Φωτεινής Κοσκόρου

– Τάξη μονωδίας – μελοδραματικής Δημοτικού Ωδείου Αμαρουσίου της Χριστίνας Σπηλιακοπούλου.

Γενική επιμέλεια συναυλίας- Διεύθυνση: Φωτεινή Κοσκόρου

Οργάνωση – Αφήγηση: Ελένη Χοζού

 

Δευτέρα 27 Ιουνίου – Παρασκευή 1 Ιουλίου

ΕΚΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ

& ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

«Η φωτογραφία ως μέσο έκφρασης»

Εγκαίνια: Δευτέρα 27 Ιουνίου & ώρα 19:30

Χώρος: Αίθουσα Εκδηλώσεων Δημαρχείου Αμαρουσίου (Βασ. Σοφίας 9 & Δημ. Μόσχα)

Ώρες λειτουργίας: 10:00-13:00 & 17:00-20:00

Διδάσκει: Διονύσης Κούτσης

 

Δευτέρα 27 Ιουνίου

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

– ΘΕΩΡΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ-

ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΤΟΝ ΦΑΚΟ- ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ

«Παρά – λογικοί συγγραφείς»

Το τμήμα Υποκριτικής στο Φακό φέτος παιδεύτηκε με τους συγγραφείς του παραλόγου, οι οποίοι πιο επίκαιροι από ποτέ αντανακλούν το παράλογο της σημερινής κοινωνίας και των σχέσεων :”Έντουαρντ Άλμπυ, Ευγένιος Ιονέσκο, Χάρολτν Πίντερ”

Χώρος: Δημοτικός Κινηματογράφος «Μίμης Φωτόπουλος» (Αγ. Κωνσταντίνου 42)

Ώρα έναρξης: 21:30

Διδάσκει: Στέφανος Κακαβούλης

 

Παρασκευή 1 Ιουλίου

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ,

 ΜΟΝΤΑΖ  ΕΙΚΟΝΑΣ & ΗΧΟΥ – ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΑΙΝΙΩΝ

Χώρος: Κέντρο Τέχνης & Πολιτισμού (Βασ. Σοφίας 85)

Ώρα έναρξης: 20:30

Διδάσκει : Κατερίνα Κουφονίκου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΝΕΑΝΙΚΗΣ ΕΣΤΙΑΣ Ι.Ν.ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ

( Παραρτήματος Κέντρου Τέχνης & Πολιτισμού)

ΧΩΡΟΣ: ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΝΕΑΝΙΚΗΣ ΕΣΤΙΑΣ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ & ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ

ΡΟΔΟΔΑΦΝΗΣ 20, Πολύδροσο Αμαρουσίου – τηλ: 2106826620

 

Κυριακή  22 Μαΐου

 

ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΚΙΘΑΡΑΣ

Ώρα έναρξης: 19:00

Διδάσκουν:
Χριστίνα Πολυκρέτη,  Νεκτάριος Σακελλαρίου

Σάββατο 28 Μαΐου

 

ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΠΙΑΝΟΥ

Ώρα έναρξης: 19:00

Διδάσκουν:
Ιωάννα Λαδέα,
Βασιλική Παπαιωάννου, Βασιλική Σταμάτη,
 Κων/νος Βουρλής

 

Κυριακή 29 Μαΐου

 

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑΣ, ΑΓΓΕΙΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ & ΥΦΑΝΤΙΚΗΣ

Ώρα έναρξης: 19:00

 

Διδάσκουν:
Ευστάθιος Πολυχρονόπουλος, Ευστράτιος Τζανής, Ειρήνη Βεκρή

ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΧΟΡΩΔΙΑΣ ΄΄ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ΄΄  & ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ

Διδάσκουν:
Γιώργος  Βασιλάκης,
Λουκία Κωνσταντάτου, Αλέκος Σταματόπουλος

Κυριακή  5 Ιουνίου

ΔΡΩΜΕΝΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ – ΄΄ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΚΛΕΙΔΙ΄΄

Ώρα έναρξης: 10:30

Διδάσκει:
Μαρίνα Βέργου

 

Σάββατο 25 Ιουνίου

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΄΄ΤΟ ΛΥΧΝΑΡΙ΄΄ – ΄΄ΞΥΠΝΑ ΒΑΣΙΛΗ΄΄

Ώρα έναρξης: 19:30

 

 

 

Σχετικά αρχεία



Πρόγραμμα Καλλιτεχνικών Εκδηλώσεων Ερασιτεχνικών Τμημάτων, εμπρός όψη


Πρόγραμμα Καλλιτεχνικών Εκδηλώσεων Ερασιτεχνικών Τμημάτων, πίσω όψη

Μετάβαση στο περιεχόμενο