Πρόγραμμα εκδηλώσεων των Καλλιτεχνικών Τμημάτων του Κέντρου Τέχνης και Πολιτισμού Δήμου Αμαρουσίου

Print Friendly, PDF & Email








Από 9 Μαϊου έως 1 Ιουλίου 


Αξιόλογες και πολύπλευρες πολιτιστικές και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις διοργανώνει από τις 9 Μαΐου έως την 1η Ιουλίου 2012 ,το Κέντρο Τέχνης και Πολιτισμού Δήμου Αμαρουσίου, με την ευκαιρία της ολοκλήρωσης με επιτυχία του κύκλου σπουδών για την περίοδο 2011 – 2012.


Οι σπουδαστές των Ερασιτεχνικών Τμημάτων του Κέντρου Τέχνης και Πολιτισμού με τους καθηγητές τους θα παρουσιάσουν τις εικαστικές δημιουργίες τους, θα δώσουν μουσικές, χορευτικές και θεατρικές παραστάσεις, προσφέροντας την δυνατότητα σε μικρούς και μεγάλους να χαρούν βραδιές ψυχαγωγίας και διασκέδασης.  


Η αυλαία των εκδηλώσεων ανοίγει με την Α’  Έκθεση Ζωγραφικής Ενηλίκων την Τετάρτη 9 Μαΐου 2012 και ώρα 20:30, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημαρχείου (Βασ. Σοφίας 9 & Δ. Μόσχα).


Ο Δήμαρχος Αμαρουσίου κος Γιώργος Πατούλης στο μήνυμά του μεταξύ άλλων αναφέρει:
«…Παρά τις δύσκολες συγκυρίες για την πατρίδα μας , αλλά και την υστέρηση σημαντικών οικονομικών πόρων από την Τοπική Αυτοδιοίκηση, ο πολιτισμός στην πόλη μας παρέμεινε και θα συνεχίσει να βρίσκεται σε υψηλό επίπεδο. Η μεγάλη ανταπόκριση του κόσμου είναι η απάντηση ότι σωστά δίνουμε προτεραιότητα και επενδύουμε στον πολιτισμό της πόλη μας.
Ευχαριστούμε θερμά τους συμμετέχοντες για την εμπιστοσύνη τους στα τμήματα του Κέντρου Τέχνης και Πολιτισμού και τους δίνουμε την υπόσχεση ότι σταθερά θα συνεχίσουμε να προσφέρουμε προγράμματα πολιτισμού ποιότητας και να εμπλουτίζουμε τις ήδη υπάρχουσες δραστηριότητες.
Προσκαλούμε όλους τους φίλους της τέχνης και του πολιτισμού στις εκδηλώσεις των τμημάτων του Κέντρου για να χειροκροτήσουμε μαζί τους σπουδαστές3 μας για τις προσπάθειες και τι9ς δημιουργίες τους, αλλά και τους δασκάλους τους για τη συστηματική δουλειά αυτούς τους μήνες.


Ο Αντιδήμαρχος σε θέματα Πολιτισμού κος Νικόλαος Πέππας αναφερόμενος στις εκδηλώσεις του Κέντρου Τέχνης και Πολιτισμού σημειώνει:
«Οι πολιτιστικές εκδηλώσεις αποτελούν τον κρίκο εκείνο που μας ενώνει με τις ρίζες και την παράδοσή μας και είναι η ευκαιρία για τη σύσφιξη των δεσμών και την τόνωση των θεσμών που μας κάνουν να ξεχωρίζουμε ως τόπος και ως λαός. Ακόμη μαρτυρούν πως ξέρουμε να σεβόμαστε το παρελθόν, να αξιοποιούμε δημιουργικά το παρόν και να ατενίζουμε με αισιοδοξία το μέλλον.
Ένα όμορφο ταξίδι στα μονοπάτια της τέχνης ξεκινά. Ένα ταξίδι σαν εκείνο του Οδυσσέα με χρήσιμες εμπειρίες και μνήμες. Ελάτε να το κάνουμε παρέα και να είστε σίγουροι πως θα το απολαύσουμε, βάζοντας χρώμα στην καθημερινότητά μας.»
  
Το πλήρες πρόγραμμα των εκδηλώσεων έχει ως εξής:


ΜΑΪΟΣ 2012

Τετάρτη 9 – Σάββατο 12 Μαΐου


Α΄ΕΚΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ
Εγκαίνια: Τετάρτη 9 Μαΐου & ώρα 20:30
Χώρος: Δημαρχιακό Μέγαρο Αμαρουσίου (Βασ.Σοφίας 9 & Δημ.Μόσχα)
Ώρες λειτουργίας: 10:00-13:00 & 17:00-20:00
Διδάσκει: Μπέττυ Καρούση


Δευτέρα 14 – Παρασκευή 18 Μαΐου


ΕΚΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ & ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΕΦΗΒΩΝ
Εγκαίνια: Δευτέρα 14 Μαΐου & ώρα 20:30
Χώρος: Δημαρχιακό Μέγαρο Αμαρουσίου (Βασ.Σοφίας 9 & Δημ.Μόσχα)
Ώρες λειτουργίας: 10:00-13:00 & 17:00-20:00
Διδάσκουν: Ξένια Αντωνέλλου, Δήμητρα Μακρή, Ελεάννα Μαρτίνου


Σάββατο 19 Μαΐου


ΒΡΑΔΙΑ ΣΚΑΚΙΟΥ
Χώρος: Κέντρο Τέχνης & Πολιτισμού (Βασ.Σοφίας 85)
Ώρα έναρξης: 19:00
Διδάσκει: Αλέξανδρος Γρηγοριάδης


Κυριακή 20 Μαΐου


”Ενας Γάτος Μια Φορά’ της Τατιάνας Ζωγράφου


Ώρα έναρξης: 18:30
MAROUSSI PLAZA ( Φραγκοκκλησιάς 3Α, πρώην Village Cinemas, Παράδεισος Αμαρουσίου)


Μουσική Παιδική Παράσταση από το Δημοτικό Ωδείο Αμαρουσίου με τη συμμετοχή:
– Μαθητών του Ωδείου
– Της Ορχήστρας του Ωδείου
– Της Χορωδίας του Ωδείου



Μουσική – Στίχοι: Τατιάνα Ζωγράφου
Διδασκαλία Θεατρικού: Αντώνης Περπινιάς
Διδασκαλία Χορωδίας: Φωτεινή Κοσκόρου Παλαμίδη – Αθάνασιος Θάνος
Ενορχηστρώσεις: Βαγγέλης Ζωγράφος
Αφηγήτρια: Σοφία Μανώλη
Γενική Επιμέλεια: Φωτεινή Κοσκόρου – Παλαμίδη – Ελένη Χοζού


Δευτέρα 21 – Παρασκευή 25 Μαΐου


ΕΚΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ – ΚΟΜΙΚΣ & ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ
Εγκαίνια: Δευτέρα 21 Μαΐου & ώρα 20:30
Χώρος: Δημαρχιακό Μέγαρο Αμαρουσίου (Βασ.Σοφίας 9 & Δημ.Μόσχα)
Ώρες λειτουργίας: 10:00-13:00 & 17:00-20:00
Διδάσκουν: Παναγιώτης Ματζηρίδης, Αλέξανδρος Σκουταριώτης


Πέμπτη 24 Μαΐου


ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ – ΓΙΟΓΚΑ & ΠΙΛΑΤΕΣ
Χώρος: Κλειστό Θέατρο Αμαλιείου (Λεωφ.Κηφισίας 219)
Ώρα έναρξης: 21:00
Διδάσκουν: Μαρία Αναστασάκου, Κατερίνα Κατσογρεσάκη, Νάντια Τσίχλη


Κυριακή 27 Μαΐου


ΔΡΩΜΕΝΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
Χώρος: Κλειστό Θέατρο Αμαλιείου (Λεωφ.Κηφισίας 219)
Ώρα έναρξης : 11:00 (για τα παιδιά ηλικίας 4 έως 6 ετών)
Ώρα έναρξης : 12:00 (για τα παιδιά ηλικίας 6 -14 ετών)
Διδάσκουν: Βασιλική Ξυνοπούλου, Ράσμι Σοϊλεμετζίδου – Σούκουλη


ΜΑΪΟΣ – ΙΟΥΝΙΟΣ 2012


Δευτέρα 28 Μαΐου – Παρασκευή 1 Ιουνίου


ΕΚΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑΣ – ΨΗΦΙΔΩΤΟΥ – ΚΟΡΝΙΖΑΣ – ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΕΡΓΩΝ ΤΕΧΝΗΣ & ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ – ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ ΚΕΝΤΗΜΑΤΟΣ
Εγκαίνια: Δευτέρα 28 Μαΐου & ώρα 20:30
Χώρος: Δημαρχιακό Μέγαρο Αμαρουσίου (Βασ.Σοφίας 9 & Δημ.Μόσχα)
Ώρες λειτουργίας: 10:00-13:00 & 17:00-20:00
Διδάσκουν: Αθανάσιος  Γεωργαντάς, Χαράλαμπος Μεσσήνης, Αλίκη Πλατανιά-Υψαρίδη, Διονύσης Πολιτόπουλος


Τετάρτη 6 Ιουνίου


ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΙΚΤΗΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΑΓ.ΦΙΛΟΘΕΗΣ
(Παραρτήματος Κέντρου Τέχνης & Πολιτισμού)
΄΄ Όταν βγαίνει το φεγγάρι ΄΄
Χώρος: Θέατρο Αγ.Φιλοθέης (Πάρκο Ελευθερίας – Οδός Νεαπόλεως)
Ώρα έναρξης: 21:00
Διεύθυνση Χορωδίας: Αιμίλιος Γιαννακόπουλος


Δευτέρα 11 – Τετάρτη 13 Ιουνίου


ΕΚΘΕΣΗ  ΤΜΗΜΑΤΩΝ  ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ
 ( Μπατίκ – Ανανέωση παλαιών επίπλων – Πατίνες επίπλων – Μαριονέτα – Μικρογλυπτική – Βενετσιάνικη μάσκα – Νέες μορφές εναλλακτικού κοσμήματος – Press papie – Παιδική χειροτεχνία)
΄΄Οι διακοσμητικές τέχνες συναντούν την art decaux΄΄
Εγκαίνια: Δευτέρα 11 Ιουνίου  & ώρα 20:30
Χώρος: Κέντρο Τέχνης & Πολιτισμού (Βασ.Σοφίας 85)
Ώρες λειτουργίας: 10:00-13:00 & 17:00-20:00
Διδάσκουν: Ελένη Γραφάκου, Μαλβίνα Γραφάκου



Τετάρτη 13 – Παρασκευή 15 Ιουνίου


ΕΚΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΚΕΡΑΜΙΚΗΣ
Εγκαίνια: Τετάρτη 13 Ιουνίου & ώρα 20:30
Χώρος: Δημαρχιακό Μέγαρο Αμαρουσίου (Βασ.Σοφίας 9 & Δημ.Μόσχα)
Ώρες λειτουργίας: 11:00-14:00 & 18:00-21:00
Διδάσκουν: Ευαγγελία Σκλάβαινα, Μιχάλης Σκλάβαινας


Παρασκευή 15 Ιουνίου


ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΧΟΛΗΣ ΡΥΘΜΙΚΗΣ & ΜΠΑΛΕΤΟΥ
Χώρος : Κλειστό Γυμναστήριο Αμαρουσίου ΄΄Σπύρος Λούης΄΄(Βασ.Όλγας 12)
Ώρα έναρξης: 20:30
Διευθυντής Σχολής: Ντανιέλ Λομμέλ
Υπεύθυνη διδασκαλίας: Ζέφη Μπαρτζώκα
Διδάσκουν: Δήμητρα Αντωνάκη, Κωνσταντίνα Γερογιάννη


Δευτέρα 18 – Παρασκευή 22 Ιουνίου


Β΄ΕΚΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ
Εγκαίνια: Δευτέρα 18 Ιουνίου  & ώρα 20:30
Χώρος: Δημαρχιακό Μέγαρο Αμαρουσίου (Βασ.Σοφίας 9 & Δημ.Μόσχα)
Ώρες λειτουργίας: 10:00-13:00 & 17:00-20:00
Διδάσκει: Ελένη Γραφάκου, Γιώργος Σεκόφσκυ


Τετάρτη 20 Ιουνίου


ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
‘Απόψε αυτοσχεδιάζουμε’
Χώρος: Πλατεία Γαρδέλη (πλησίον Ηλεκτρικού Σταθμού Αμαρουσίου – οδός Βασ.Αμαλίας)
Ώρα έναρξης: 20:30
Υπεύθυνοι Φιλαρμονικής: Αλέξανδρός Γιαννακόπουλος, Αντώνης Κανδηλιώτης



Παρασκευή 22 Ιουνίου


ΡΟΚ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
Χώρος: Πλατεία Ηρώων
Ώρα έναρξης: 20:30
Καλλιτεχνική Διευθύντρια: Φωτεινή  Κοσκόρου-Παλαμίδη


Σάββατο 23 & Κυριακή 24 Ιουνίου


ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΑΤΡΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ


Ω ! ΤΙ ΚΟΣΜΟΣ ΜΠΑΜΠΑ
του Κώστα Μουρσελά με μουσική Βασίλη Δημητρίου


Χώρος: Κλειστό Θέατρο Αμαλιείου (Λεωφ.Κηφισίας 219)
Ώρα έναρξης: 21:00
Διδασκαλία – Σκηνοθεσία: Αντώνης Περπινιάς


Δευτέρα 25 – Παρασκευή 29 Ιουνίου


Γ΄ ΕΚΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ
Εγκαίνια: Δευτέρα 25 Ιουνίου  & ώρα 20:30
Χώρος: Δημαρχιακό Μέγαρο Αμαρουσίου (Βασ.Σοφίας 9 & Δημ.Μόσχα)
Ώρες λειτουργίας: 10:00-13:00 & 17:00-20:00
Διδάσκουν: Ξένια Αντωνέλλου, Ελεάννα Μαρτίνου


Πέμπτη 28 Ιουνίου


ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ
Χώρος: Κέντρο Τέχνης & Πολιτισμού (Βασ.Σοφίας 85)
Ώρα έναρξης: 20:30
Διδάσκει : Στέφανος Κακαβούλης


Παρασκευή 29 Ιουνίου


ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ
Χώρος: Κέντρο Τέχνης & Πολιτισμού (Βασ.Σοφίας 85)
Ώρα έναρξης: 20:30
Διδάσκει : Στέφανος Κακαβούλης


Σάββατο 30 Ιουνίου


ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΧΟΡΩΝ, ΠΑΙΔΙΩΝ & ΕΝΗΛΙΚΩΝ, ΛΑΤΙΝ, ΣΑΛΣΑ, ΦΛΑΜΕΝΚΟ, ΟΡΙΕΝΤΑΛ, ΧΙΠ-ΧΟΠ, ZUMBA DANCING


Χώρος : Κλειστό Γυμναστήριο Αμαρουσίου ΄΄Σπύρος Λούης΄΄(Βασ.Όλγας 12)
Ώρα έναρξης: 20:30
Διδάσκουν: Κωνσταντίνα Γερογιάννη, Μαρία Θεοδωράτου, Νικόλ Καμζέλα, Τάσος Κατσάρας, Έφη Κεραμάρη, Πάνος Κορμάς, Ξένια Λιούτα, Τζέφερσον Λουϊζ, Στέλλα Παππά, Γιώργος Φραγκάκης, Εύα Χατζηχρήστου


ΙΟΥΛΙΟΣ 2012


Κυριακή 1 Ιουλίου


ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ
Χώρος: Κέντρο Τέχνης & Πολιτισμού (Βασ.Σοφίας 85)
Ώρα έναρξης: 20:30
Διδάσκει : Κατερίνα Κουφονίκου




ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΚΕΝΤΡΟΥΤΕΧΝΗΣΚΑΙΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
ΝΕΑΝΙΚΗΣ ΕΣΤΙΑΣ Ι.Ν.ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ


ΧΩΡΟΣ: ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ
ΝΕΑΝΙΚΗΣ ΕΣΤΙΑΣ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ
Ροδοδάφνης 20, Πολύδροσο Αμαρουσίου
τηλ: 210 – 68 26 620













































 Σάββατο 12 Μαΐου


ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΚΙΘΑΡΑΣ


Ώρα έναρξης: 18:00


 Διδάσκουν: Χριστίνα Πολυκρέτη, Νεκτάριος Σακελλαρίου


Κυριακή 13 Μαΐου


ΔΡΩΜΕΝΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ


 Ώρα έναρξης: 11:00


Διδάσκει: Μαρίνα Βέργου


ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΜΠΑΛΕΤΟΥ


 Ώρα έναρξης: 11:45


Διδάσκει: Ιωάννα Βουρλή


ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΧΙΠ-ΧΟΠ


Ώρα έναρξης: 12:00


Διδάσκει: Αλεξάνδρα Φίλια


Κυριακή 20 Μαΐου


ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ


Ώρα έναρξης: 11:00


Διδάσκουν: Γιώργος Βασιλάκης, Λουκία Κωνσταντάτου, Αλέκος Σταματόπουλος


ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑΣ


Ευστάθιος Πολυχρονόπουλος


ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΑΓΓΕΙΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ


Ευστράτιος Τζανής


ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΦΑΝΤΙΚΗΣ


Ειρήνη Βεκρή


ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΠΙΑΝΟΥ


Ώρα έναρξης: 18:00


Διδάσκουν: Ιωάννα Λαδέα, Βασιλική Παπαιωάννου , Βασιλική Σταμάτη, Κων/νος Βουρλής


Κυριακή 24 Ιουνίου


ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΘΕΑΤΡΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ


Ώρα έναρξης: 11:00


Διδάσκει: Σπυρίδων Βέργος 

Μετάβαση στο περιεχόμενο